"אני מאמין" מקצועי

רקע אישי

שלום, שמי יעל עזרא, ומאז שאני זוכרת את עצמי סקרנה אותי התנהגות אנושית וניסיתי להבין מדוע אנשים בוחרים בהתנהגות זו או אחרת. בפרט עניינו אותי סיפורי הכרויות וכיצד בני זוג בחרו אחד את השניה.

בחרתי ללמוד עבודה סוציאלית כיוון שהתחברתי לגישה הבסיסית הרואה את הכוחות של האדם ומאתרת את מערכות התמיכה שלו. אהבתי את ראית הפרט והאינטראקציות שלו עם הסביבה בה הוא חי ולא במנותק ממנה. באופן טבעי המשכתי לתואר שני במסלול ישיר לדוקטורט וכך התמחיתי בטיפול זוגי ומשפחתי.

אני מאוד אוהבת את המקצוע שלי ואת העבודה שלי וממשיכה ללמוד, לחקור ולהתפתח מקצועית ללא הרף. ההתמחויות העיקריות שלי הן השילוב בין משפחה וקריירה (ובנושא זה עשיתי את הדוקטורט שלי) וליווי זוגות ויחידים בטיפולי פוריות.

 "אני מאמין" מקצועי וסיגנון טיפולי

אני מאמינה שבכל אדם מצויים הכוחות לשפר את חייו בהינתן המוטיבציה והרצון לכך. תפקידי הוא להעלות את הכוחות הנ"ל למודעות ולתת כלים למימושן. התהליך הטיפולי מתבצע "בגובה העיניים" ובשקיפות מלאה. הוא מבוסס על הפידבקים שאני מקבלת מהמטופלים כשאני משתפת אותם במחשבותיי, הערכותי והאבחנות שלי. המטופלים קובעים את היעדים אליהם הם שואפים להגיע ואני נותנת להם כלים להשיג יעדים אלו. אנחנו עובדים יחד, כצוות עבודה, להשגת היעדים המשותפים.

שלבי התהליך הטיפולי

התהליך הטיפולי מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

1. הכרות הדדית

השלב הראשון בכל טיפול הוא הכרות הדדית. בשלב זה אני מקבלת רקע ועושה הערכה ראשונית. במקביל אני מזמינה את מי שיושב מולי להכיר אותי ואת הסגנון הטיפולי שלי. על בסיס שלב זה נוצרים יחסי אמון שמשמעותיים לתהליך כולו. במידה ונוצר חיבור אישי טוב ביני לבין המטופלים, ואני מעריכה שאכן אוכל לסייע בידם נוצר חוזה טיפולי.

2. קביעת מטרות טיפוליות

בשלב זה אנחנו מאתרים יחד את האתגרים וקובעים את היעדים להמשך הטיפול. השלב הזה מתחדש ומתבצע בפועל לאורך כל הטיפול. לפעמים תוך כדי הטיפול יעדים משתנים, או שאנחנו רואים דברים אחרת ולכן חשוב להתפתח עם התהליך כל הזמן ולבדוק כל פעם מחדש אם היעדים שקבענו בהתחלה ממשיכים להיות רלוונטיים והאם אנחנו מתקרבים להשגתם.

3. מתן כלים להשגת המטרות הטיפוליות

קיים מגוון רחב מאוד של כלים המותאמים באופן אישי בהתאם לצורך. מכלים לתקשורת יעילה וניהול משא ומתן זוגי/משפחתי וכלה בכלים לניהול יעיל של הזמן הזוגי ומשפחתי. באמצעות ניתוח מצבים שקרו בבית, מגיעים להבנות משמעותיות ומשפרים את ההתמודדויות העתידיות.

4. סיום טיפול

סיום הטיפול מתחיל עם השגת היעדים ומתבצע באופן הדרגתי. תחילה מרווחים את הפגישות ובסוף נעשה סיכום התהליך הטיפולי. הסיכום מתייחס לשינוי שנוצר ולהתפתחות האישית של כל אחד ואחת.