טיפ #8: "אם ביום א', אם ביום ד'…כל השבוע לך"

איך מתבצעת חלוקת התפקידים ביניכם? האם אתם מתאמים מראש מה כל אחד עושה או שפשוט "זורמים"?

בחלוקת התפקידים המסורתית שהיתה נהוגה בעבר היה יתרון אחד מובהק – כל אחד/ת ידע/ה בדיוק מה מצופה ממנו/ה. היה ברור, ללא מילים, מה התפקידים של הגבר ומה של האישה. כיום, מצד אחד יש בידינו את חופש הבחירה, מצד שני חסרים לנו קווים מנחים לפעולה. כלומר, כל זוג בונה לעצמו את חלוקת התפקידים המתאימה לו, בהתאם לשינויים החלים במעגל החיים. בפועל, חלוקת התפקידים נמצאת כל הזמן בתהליכי שינוי והתאמה למצב חדש. במקביל, כמות שעות העבודה מחוץ לבית גדלה משמעותית וכך גם הציפיות שלנו בכל הקשור לזמן איכות שאנו מבלים עם ילדינו.

איך מספיקים הכל ביעילות ובלי כעסים או אכזבות?

טיפ: סגלו לעצמכם מנהג לפתוח יחד יומנים ביום קבוע כל שבוע (מומלץ מוצ"ש או ראשון בבוקר). הגדירו ביחד יעדים לשבוע הקרוב, ובידקו האם עמדתם ביעדים מהשבוע שעבר. במידה ולא עמדתם ביעדים – בידקו מדוע (המנעו מהאשמות), הפיקו לקחים ובצעו את ההתאמות הנדרשות. כשאתם מגדירים יעדים, דאגו לקבוע מראש מי אחראי על איזו משימה ומה לוחות הזמנים שלה?

לדוגמא: קניות בסופר – האם יש יום ספציפי שחשוב שיהיו מצרכים מסויימים בבית? האם לערוך את הקניות אינטרנטית או פיזית? מי מכין את הרשימה ומי אחראי על ביצוע הרכישה בפועל? מי נמצא בבית ומתי כדי לקבל את המישלוח?

הכירו היטב את לוחות הזמנים של בן/בת הזוג ושאר בני המשפחה. דאגו לפנות זמן מוגדר מראש לזמן איכות זוגי והורי כאחד. התאימו את חלוקת התפקידים שלכם בהתאם לשינויים החלים ללא הרף לאורך מעגל החיים. קחו בחשבון שיהיו בלת"מים ושינויים של הרגע האחרון. השתדלו להיות יצירתיים, גמישים ועם ציפיות ריאליות.