הנחיות כיצד להסביר לילדים את המצב הביטחוני

הורים רבים שאלו אותי הבוקר איך להסביר לילדים את מה שקורה ולמה יש אזעקה, לאחר שחלק גדול מהם בחרו לומר לילדים שלהם שהאזעקה אתמול היתה רק תרגיל ושאין סיבה לדאגה.

אז חשוב לי לעשות קצת סדר:

אל תשקרו לילדים! הם הולכים לגן/קייטנה ושומעים מילדים או מבוגרים אחרים גירסה שונה ואז חווים בלבול וחוסר אמון. כמו כן, הם רואים שאתם מודאגים – אז אין טעם לומר שאין סיבה לדאגה.

תסבירו בקצרה שכשיש אזעקה צריך ללכת למקום מוגן, ולכן אתם עושים כל מה שצריך לעשות כדי להיות בטוחים ומוגנים. לגדולים יותר אפשר להסביר שיש גם את צה"ל ואת "כיפת ברזל" ששומרים עלינו וליתר ביטחון אנחנו נכנסים למרחב המוגן.
כלומר, חשוב לתת לילדים את ההרגשה שהם לא חשופים וחסרי הגנה אלא שיש בידינו את כל מה שצריך כדי להתגונן, וכדי להיות מוגנים צריך רק לשמור על כללי הבטיחות.

מעבר להסבר הראשוני, אתם צריכים להיות תגובתיים בלבד. כלומר, לענות על שאלות רק במידה ויהיו כאלה, ובאופן מותאם לגיל הילד. ההסבר צריך להיות קצר, ברור, ענייני ואמיתי.

הכי חשוב זה לתת לגיטימציה לכל רגש שעולה, כולל דאגה. כשאתם אומרים לילד "אל תדאג", אתם משאירים אולו לבד עם הדאגה שלו. התגובה לילד שחושש צריכה להיות מכילה ולא מבטלת, לדוגמא: "זה באמת מדאיג ולא נעים, אבל אנחנו עושים כל מה צריך כדי להיות מוגנים".

כמו כן, חשוב לשים לב לחשיפת הילדים לאמצעי התקשורת ולהגביל במידת הצורך.

אם יש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בפרטי.
בתפילה לשלווה ושלום לכל בית ישראל,
יעל